U matematici previše detalja, nepotrebno čak 30 posto gradiva

Da je matematika našim školarcima bauk i da je nastavni plan i program tog predmeta nužno što hitnije mijenjati slažu se svi, a to potvrđuju i jako loši rezultati koje naši petnaestogodišnjaci postižu iz matematičke pismenosti u PISA istraživanjima, ali i loši rezultati maturanata na državnoj maturi. Skupina matematičara prije nekoliko godina već je izradila prijedlog promjena, na koje bi ministar obrazovanja Vedran Mornar mogao računati kad se krene s izmjenama postojećih nastavnih planova i programa.

Cjeline trebaju ostati

– Dvije godine smo se sastajali i pretresli hrvatski nastavni plan i program matematike, ali i programe drugih zemalja. Razradili smo što bi učenici trebali učiti i na temelju toga bi trebalo izraditi program koji će zaživjeti u školama - kaže nam matematičar prof. dr. Hrvoje Kraljević naglašavajući da ne treba čekati donošenje Strategije razvoja obrazovanja, već da se s izmjenama kurikuluma može početi i bez toga, odmah.

On i njegovi kolege naglašavaju da određene matematičke cjeline treba staviti u kontekst svakodnevnog života.

– Za srednjoškolce bi svakako trebalo pojačati statistiku i teoriju vjerojatnosti na osnovnoj razini tako da znaju protumačiti ono što pročitaju u novinama, primjerice neku anketu u kojoj su odstupanja, recimo, plus ili minus tri posto. U osnovnoj školi pojačati bi trebalo očitavanje dijagrama - kaže prof. dr. Zvonimir Šikić.

Mora biti zabavna

Tvrdi da iz gradiva matematike ne treba izbacivati cjeline, jer program je, kaže, razuman, ali je problem s naslovima koje onda nastavnici obrađuju previše detaljno. Stvar dodatno kompliciraju opširni udžbenici, dodaje Šikić vjerujući da je gradivo, bez dramatičnih rezova, moguće smanjiti za 30 posto i da su bili tome na tragu. Matematičari tvrde da matematika nije svrha sama sebi, da je čvrsto isprepletena sa svakodnevicom i oni koji je razumiju mogu jednostavnije rješavati različite životne situacije.

– Smiješno mi je kad čujem da će se PDV, primjerice, povećati za dva posto, s 23% na 25%. Pa to je povećanje za više od 9%, ali većina to ne zna - komentira matematičar Petar Mladinić, dodajući da matematika mora imati vezu sa stvarnošću i biti zabavna.

Izvor: Večernji