Kako osvajati riječima?

Kratki vodič za copywritere i one koji to žele postati
 

Copywriteri su ljudi s misijom.

Njihova misija je da nas privuku i osvoje onime što pišu pa ćemo u ovom kratkom vodiču za copywritere promozgati što ih to inspirira i pokreće.

Kako uopće nastaje atraktivan copy ili članak koji se čita u jednom dahu?


Reci mi što čitaš

Copywriteri koji pišu dobre priče i izvrsni storytelleri sigurno su pročitali brdo dobrih priča. Priča koje su ih dirnule, možda čak i očarale, ponekad nasmijale ili zabavile,… I onda su ih pretvorili u svoje vlastite priče ili priče svojih klijenata koje osvajaju željenu publiku.

Copy koji pogađa ravno u srce i oduševljava svakog čitatelja možda je nastao u naletu inspiracije uz pjev muza. Ili je možda ipak vrijedan copywriter proučio i prelistao više od jednog priručnika o pisanju i od stručnjaka naučio kako se kuje jako dobar copy.  Prva varijanta upali neki puta, dok druga varijanta upali svaki puta.

Novine, web stranice, sučelja aplikacija — svaki tiskani i digitalni prostor u kojem obitava content vrelo je inspiracije za mozganje kako se taj isti content može napisati puno bolje.


Dnevna doza pisanja

Kao i svaku vještinu, i pisanje možemo (i trebamo) usavršavati. Aktivno pisanje kao dio dnevne rutine poboljšat će piščevu kreativnost i disciplinu. Dobrom piscu potrebno je oboje.

Journaling je sjajna metoda koju copywriteri mogu koristiti kao vježbu pisanja. Pišući dnevnik i zapisujući svoja razmišljanja pisac može uvesti strukturu u svoje pisanje i naučiti organizirati misli i ideje. Ovaj pristup pomoći će svakom copywriteru da u određenom trenutku napiše koncizan copy ili čitak tekst koji prenosi jasnu poruku.

Kada na scenu stupa kreativnost? Nije niti otišla sa scene. Onaj najljepši dio posla copywritera, kovanje super privlačnih i zabavnih riječi, još će bolje doći do izražaja u strukturiranom i organiziranom tekstu.

Svaki dobar copywriter koji odluči vježbati pisanje na dobrom je putu da postane još bolji. Zbog toga je za održavanje kondicije u pisanju dovoljno odvojiti nekoliko minuta i napisati par redaka za copy o bilo kojoj temi:

  • Uključi postavke za kreativnost i napravi rewrite naslova newslettera koji je danas stigao u tvoj inbox.
  • Napiši opis nekog proizvoda s web stranice tvog omiljenog brenda.
  • Osmisli naslov i prve dvije rečenice za blog o temama koje pratiš i voliš.


Ove kratke stilske vježbe pisanja odličan su booster za početak radnog dana jednog pisca.


Sam svoj urednik

Ponovno čitanje one verzije teksta koju autor naivno smatra završnom, ključan je trenutak u pisanju.

Prema tome idealno bi bilo tekstu se vratiti tek nakon dan ili dva i pročitati ga novim očima.

U ponovnom čitanju teksta otkrivaju se nezgrapne rečenice, trapavi naslovi, paragrafi kojima nedostaje sadržaja, punch line koji bi mogao zvučati puno bolje.

Nakon ponovnog čitanja, slijedi faza dva — uređivanje teksta. Postoje tekstovi kojima nedostaje onaj je-ne-sais-quoi pa će ih zato autor stilski uljepšati i napisati novu i bolju verziju originalnog teksta.

U ponovnom čitanju autor također ima priliku ispraviti svaku pravopisnu grešku koja se potkrala i koja bi pokvarila dojam kod čitatelja. Biti sam svoj urednik znači odigrati nekoliko različitih uloga, intervenirati na ključnim mjestima i tekstu dati novi sjaj.


Čitanje naglas

Pročitaj svoj tekst naglas. Ako tekst zvuči neprirodno, neprirodan je. Ovaj jednostavan savjet profesionalaca stvarno pomaže piscu da uoči propuste u svom stilu pisanja i napiše bolju verziju svojih tekstova.


Završni dodir — odreži višak

Tekst o kreativnom pisanju koje osvaja publiku završit ćemo jednim pravilom. I to pravilo neće nimalo uništiti kreativnost, sasvim suprotno, potaknut će copywritera da se još malo dovitljivije poigra svojim riječima.

Pravilo 10%.

Ovo pravilo copywriter može primijeniti kada iz bilo kojeg razloga želi dodatno još mrvicu skratiti svoj tekst. Isto tako, pravilo 10% može primijeniti i kod završnog čitanja i uređivanja teksta.

Pravilo 10% potiče pisca da završnu verziju teksta skrati za još 10%.

Osim očitog benefita kraćenja teksta, ovo pravilo omogućuje piscu i da napravi završne, fine preinake. Naprimjer, da ukloni filler word koji se potkrao i zagušio dobar copy. Ili da rekonstruira predugu rečenicu i učini ju čitkom, a u naslovu ukloni sve viškove i ostavi samo jasnu poruku za čitatelja.


Misao za kraj…

Znači uz malo brušenja talenta za pisanje, pokoje smjernice za dobru praksu pisanja i puštajući kreativne sokove da slobodno teku, copywriter će stvoriti savršen proizvod — ­jasan i razumljiv copy koji osvaja.
 

Ako želiš naučiti više o copywriting trendovima i usavršiti vještinu pisanja, prijavi se na Word Crumbs Copywriting radionice.

 

Mihaela Klarić, Word Crumbs