05.14.2025.
Prema anketi Američke psihijatrijske udruge, u 2024. godini čak 43% odraslih izjavilo je da su tjeskobniji nego prethodne godine. Uzroci stresa variraju – od gospodarske situacije, nasilja oružjem do klimatskih promjena – no posljedice su iste: postajemo neproduktivni, nemotivirani i vlastiti najgori kritičari.
Razlog tomu je što nas stres uvjerava da ne možemo postići svoje ciljeve, tvrdi dr. Aditi Nerurkar, liječnica s Harvarda.
"Kada osjećate stres, amigdala – dio mozga koji obrađuje emocije – prelazi u stanje 'povišene pripravnosti'. U tom trenutku mozak je usmjeren na preživljavanje i samoočuvanje. Po svojoj prirodi, amigdala se fokusira na neposredne potrebe: Što sada moram učiniti da se ponovno osjećam sigurno i zaštićeno?", objašnjava.
To znači da je prefrontalni korteks, dio mozga zadužen za postavljanje ciljeva i racionalno razmišljanje, potisnut ovim "preživljavačkim" načinom razmišljanja, što otežava korištenje kritičkog mišljenja, piše cnbc.com.
"Kad ste pod stresom, vaš unutarnji kritičar se pojačava i govori vam: 'Što nije u redu sa mnom?'", kaže dr. Nerurkar.
U svojoj novoj knjizi "The 5 Resets: Rewire Your Brain and Body for Less Stress and More Resilience", Nerurkar nudi praktične korake za smanjenje tog unutarnjeg glasa i jačanje sposobnosti fokusa.
Ključ je u postavljanju ciljeva koji su realni i ostvarivi. Umjesto da se pitate "Što nije u redu sa mnom?", pitajte se "Što mi je uistinu važno?", savjetuje ona.
Za to predlaže okvir MOST:
• Motivirajuće – Odaberite cilj iza kojeg stoji snažna motivacija. Primjerice, želite se češće javljati na sastancima jer težite unapređenju. Ta nova pozicija i povišica vaša su motivacija.
• Objektivno – Cilj treba imati mjerilo uspjeha. Koliko ste se puta ovaj tjedan javili na sastanku? Zabilježite svoj napredak.
• Skromno – Cilj mora biti dovoljno malen da je uspjeh gotovo zajamčen, kaže Nerurkar.
• Tempirano – Cilj bi trebao biti ostvariv unutar dva do tri mjeseca. "Toliko traje stvaranje nove navike", ističe ona. To vam daje prostor za pogreške, padove i ponovno vraćanje na pravi put – jer upravo su ti povratci sastavni dio stvaranja navika.
Čak i najmanji korak prema cilju može vam povećati samopouzdanje, smanjiti stres i vratiti vaš um u stanje fokusa i optimizma.
Izvor: cnbc