Kreiranje i certificiranje kulturnih ruta
Naziv: Mapa znanja
Telefon: 091 2311 323
Email: info@mapaznanja.hr
Opis
Predavač
Vlasta Klarić
Svrha seminara
Broj polaznika je ograničen kako bi se što kvalitetnije provodio praktičan rad.
Svjetski turizam u znaku je intenzivnog razvoja održivog kulturnog turizma. Kultura kao podloga urbanom turizmu, turingu, kruzingu i razvoju umreženih turističkih proizvoda posebice kulturnih ruta prepoznatljivi je trend koji svoje konačno priznanje ima i u nizu specifičnih turističkih priznanja i nagrada. Upravo ove 2016. godine u lipnju i Hrvatska je postala punopravna članica EPA sporazuma za razvoj kulturnih ruta http://culture-routes.net/council-of-europe/epa-member-states EPA je sporazum o europskoj suradnji u okviru projekata razvoja kulturnih ruta kojim se nastoji ojačati potencijal europskih destinacija, umreženih na razini kulturnih ruta, za kulturnu suradnju, održivi teritorijalni razvoj i socijalnu koheziju, s posebnim naglaskom na projekte i teme simboličkog značaja za europsko jedinstvo, povijest, kulturu i vrijednosti te otkrivanje manje poznatih destinacija. Seminar će ukazati i na to što sve omogućuje EPA članstvo, kakvi su potencijali suradnje u tom okviru.
Kulturni sadržaji, njihovo umrežavanje kroz projekte kulturnog turizma, prepoznati su i u okviru izbora Europske destinacije izvrsnosti EDEN za 2017. godinu koja je tematski posvećena upravo kulturnom turizmu.
Cilj seminara je stoga priprema za podizanje konkurentnosti i vidljivosti kulturnih ruta odnosno kvalitetnih umreženih projekata kulturnog turizma u funkciji razvoja destinacija https://www.youtube.com/watch?v=JFGSjvHETtk.
Svrha treninga je podizanje kompetentnosti polaznika u kreiranju, certificiranju i upravljanju kulturnim rutama. Svrha je sagledati trenutnu poziciju proizvoda kulturnih ruta i ponude kulturnih sadržaja u turizmu, uz naglasak na razvoj kulturnih ruta i umreženih turističkih proizvoda. Seminar je zamišljen kao praktičan vodič za planiranje, kreiranje i pripremu za certificiranje kulturnih ruta, ali i uključivanje u postojeće kulturne rute.
Kulturne rute može se definirati kao bogati medij, koji interpretira i tumači kompleksnu povijest Europe. Rute su od samog nastanka tvorbeni element regija i krajolika, oblikovan u simbiozi s kulturnim krajolikom i područjem.
Funkcioniranja međunarodnih kulturnih ruta: Kroz primjere iz prakse seminar će ukazati na rješavanje konkretnih pitanja pripreme kulturnih ruta za međunarodnu vidljivost. Objasnit će funkcioniranje rute u turističkom okružju te konačno definirati ciljeve, principe i korake ka mogućoj europskoj certifikaciji.
Planiranje, razvoj i organizacija kulturnih ruta: Pružit će odgovore na pitanja na koji način kroz kvalitetnu organizaciju staviti kulturnu rutu u funkciju povećanja turističkog prometa destinacija, da ostvari mogućnost rasta potrošnje po posjetitelju, proširenje ponude, aktivnu promidžbu i prodaju destinacije u umreženom, koordiniranom, organiziranom i sustavnom zajedničkom djelovanju.
Dokumenti i priručnici - Seminar će ukazati na odgovarajuće dokumente Europskog instituta za kulturne rute, Vijeća Europe, UNESCO-a te na ostale korisne priručnike koji su izdale relevantne institucije (npr. ICOMOS i sl).
Evaluacija i kriteriji prihvatljivosti: Ponuda raznolikih tema na razini Europe izuzetno je velika te zato prihvatljivost specifične teme za kulturne rute Europe ovisi o evaluaciji i temeljnim kriterijima Vijeća Europe i Europskog instituta kulturnih ruta, a sukladno Rezolucijama CM/Res(2013)67 i CM/Res(2013)66. Seminar će odgovoriti na pitanja koje je evaluacije potrebno proći i koje kriterije zadovoljiti na putu prema međunarodnoj certifikaciji. Kroz dobre primjere iz prakse ukazat će se na nove poslovne mogućnosti i moguće razvojne korake u bližoj budućnosti.
Namjena
Seminar je namijenjen svima koji su u tijeku planiranja razvoja i certificiranja kulturnih ruta, kulturno-turističkih sadržaja i proizvoda na kulturnim rutama. Namijenjen je osnivačima kulturnih ruta: predstavnicima institucija, turističkih zajednica, lokalnih zajednica, voditeljima projekata, udrugama i turističkim subjektima, te svima koji rade i djeluju u okviru kreiranja ponude kulturnih ruta u Hrvatskoj, te posebno onima koji su odgovorni za oblikovanje doživljaja i sadržaja tematskih kulturnih ruta i eventualno certificiranje ruta na nacionalnoj ili međunarodnoj razini. Namijenjen je i onima koji se žele uključiti u postojeće kulturne rute.
Način realizacije
PP prezentacija, analiza situacija, individualni i timski rad, vježbe na konkretnim primjerima, diskusije, razmjena znanja iskustava.
Raspored seminara
- I dio od 09:00 do 12:15 (pauza 15 min.)
- od 12:15 do 13:15 ručak je organiziran u hotelu Sheraton
- II dio od 13:15 do 16:00 (pauza 15 min.)
Iz programa seminara
Kako definirati tematski okvir kulturne rute
- Pojmovi, trendovi i inovacije
- Koje su nužne razine evaluacije?
- Tko i kako odlučuje o prihvatljivosti teme?
Koji su preduvjeti za razvoj kulturne rute
- Zašto kreirati rutu?
- Kako identificirati ključne dionike i evidentirati resurse?
- Koja je funkcionalna uloga sadržaja na ruti?
- Kako uskladiti koegzistenciju strukturalnih, kulturnih, uslužnih i pridruženih sadržaja na ruti?
- Kako provesti evaluaciju sadržaja?
- Kako definirati kretanje po ruti - upravljanje posjetiteljima?
- Multidisciplinarni pristup i prostorni obuhvat
- Razvoj i motivacija – osnaživanje i razvoj teme
- Prijetnje u provedbi
- Mogućnosti uključivanja u postojeće kulturne rute
Upravljanje posjetiteljima na ruti
- Tko su naši ključni korisnici - korisnička super-segmentacija
- Segmentacija proizvoda prema odgovarajućim nišama
- Upravljanje posjetiteljima na tematskim kulturnim rutama – upravljanje doživljajima i raspoloženjima
Europske kulturne rute
- Kako se rađaju europske kulturne rute?
- Koja je uloga Europskog instituta kulturnih ruta?
- Kako se provodi europska certifikacija kulturnih ruta?
Kako odgovoriti na 6 razina evaluacije kulturne rute
- Kulturna i tematska – specifičnost, jedinstvenost
- Uvjeti prijema
- Razvoj proizvoda (podudarnost sadržaja s temom)
- Tehnički management
- Marketing
- Razvoj motivacije
- Autorizacija mreže - kriteriji ocjenjivanja
- Znanstveno i tehničko vijeće
Kako zadovoljiti kriterije ocjenjivanja kulturne rute
- Područje tematskog, znanstvenog i istraživačkog obuhvata rute
- Područje teritorijalnog obuhvata, broj uključenih zemalja, članica mreže
- Princip umrežavanja, dionici i orkestriranje odnosa, partnerski ugovori s turističkim sektorom – turoperatori, TA, DMC, ugovori s udrugama, institucijama
- Princip transparentnosti
- Obrasci upravljanja rutama, financijska održivost i pravna utemeljenost, unutarnja regulativa
- Područja razvoja i pridruženih aktivnosti (konferencije, treninzi, edukacije)
- Princip vidljivosti i prepoznatljivosti
- Protok posjetitelja
Koje su hrvatske kulturne rute i tematski putovi?
- Primjeri projekata
- Aktivnošću definirane rute
- Uporabljivost projekata za organizirane dolaske
- Kako provoditi odgovorni turizam na ruti
Kako se pripremiti i kvalitetno pristupiti procesu certificiranja?
Predavač
Vlasta Klarić, povjesničarka je umjetnosti i profesorica engleskog jezika, te magistrica informacijskih znanosti, sa specijalizacijom u kulturnom turizmu Jadransko-jonske regije na Bolonjskom sveučilištu.
Kao nacionalni voditelj i koordinator projekta razvoja Europske kulturne rute - Rute rimskih careva, te član znanstvenog vijeća, provela je proces certificiranja Rute pred vijećem EPA u Luxembourgu. Sudjelovala je u cjelokupnom razvojnom procesu, definirala razvojne faze, te temeljem toga je i jedan od autora u priručnika i brojnih drugih materijala vezanih uz razvoj kulturnih ruta.
U svom dosadašnjem radu intenzivno se bavila razvojem i promidžbom kulturnog turizma na nacionalnoj i međunarodnoj razini, te ujedno radom s međunarodnim tijelima na europskoj i svjetskoj razini (UNWTO, ETOA, EICR, NECSTOUR, HOTREC, FEG, itd). Kao EU povjerenik u sektoru turizma bavila se pitanjima vezanim uz EU programe, politike i projekte.
Ujedno bila je i ekspertni član Savjetodavnog tijela za održivi turizam/baštinu UNWTO-a. Održala je brojna stručna izlaganja na međunarodnim i domaćim konferencijama. Objavila je niz radova na engleskom i hrvatskom jeziku. Kao dugogodišnji predavač kolegija „Kulturni turizam“ (na Filozofskom fakultetu i VPS Libertas) ima znanstveno zvanje istraživača i predavača. Potpredsjednica je udruge Interpretirajmo Hrvatsku, članica više strukovnih udruženja ICOM-a, HMD-a, SKAL-a, IEC Processus Montanusa, te glavni tajnik UNPAH-a.
Mjesto
Hotel Sheraton, Kneza Borne 2, Zagreb
Kotizacija
1390,00 HRK
U cijenu nije uračunat PDV. Za sve sudionike seminara osigurana je hrana, piće, radni materijali i uvjerenje.