Najbolji savjeti za učenje vokabulara

Savjet za učenje vokabulara broj jedan:

Čitati, čitati, čitati! Većina riječi iz vokabulara nauče se iz konteksta. Što se s više riječi susretneš, imat ćeš bolji vokabular. Za vrijeme čitanja posebno obrati pozornost na riječi koje ne znaš. Prvo, pokušaj odgonetnuti njihovo značenje iz konteksta. Zatim potraži njihovo značenje. Čitaj i slušaj materijale koji predstavljaju izazov i tako ćeš se izložiti mnogim novim riječima.

1.

Poboljšaj svoje vještine shvaćanja konteksta. Istraživanja pokazuju da su većina riječi naučene iz konteksta. Da bi poboljšali svoje vještine učenja iz konteksta, trebamo obratiti pozornost na to kako su riječi korištene.

2.

Vježbati, vježbati, vježbati. Učenje nove riječi ne će puno pomoći ako ju ubrzo zaboravimo. Istraživanje pokazuje da je potrebno 10 do 20 ponavljanja da bi riječ postala dio našeg vokabulara.

Pomaže nam zapisivanje definicije i rečenice koju izmislimo u koju uvrstimo riječ- na nekakvoj kartici koju kasnije možemo ponovo pogledati. Čim naučiš novu riječ, počni ju koristiti. Ponekad provjeri svoje kartice da vidiš jesi li zaboravio neke od novih riječi.

3.

Smisli što više asocijacija i poveznica. Izgovori riječ naglas kako bi aktivirao slušnu memoriju. Poveži novu riječ s nekom koju znaš od prije. Na primjer, riječ GARGANTUAN ( vrlo velik ) ima slično značenje kao riječi gigantic, huge, large itd.

Možeš napraviti slijed: small, medium, large, very large, GARGANTUAN. Napiši što više riječi koje bi mogle spadati pod značenje GARGANTUAN: Godzilla, bubuljica na mom nosu, itd. Stvori viziju značenja riječi koja izaziva jake osjećaje. Misli: “the GARGANTUAN creature was going to rip me apart and then eat me!”

4.

Koristi mnemotehnike (mentalne strategije). Npr, uzmimo riječ EGREGIOUS (extremely bad). Misli : EGG REACH US – zamisli da smo napravili takvu lošu grešku da po nama bacaju jaja i da trulo EGG REACHes US.

Takve šaljive slike riječi pomoći će ti zapamtiti značenje riječi. I zabavne su za smišljanje. Isto tako, saznaj koji način učenja ti najbolje odgovara. Svatko uči drukčije!

5.

Neka ti uđe u naviku potražiti riječi koje ne znaš. Imaš li rječnik na računalu, drži taj program otvoren i pri ruci.

Pogledaj značenje bilo koje riječi za koju nisi potpuno siguran.

6. 

Igraj se riječima. Igraj Scrabble, Boggle, rješavaj križaljke.

Te i druge igre riječi dostupne su na računalima, stoga nisi ovisan o tome hoće li igrati još netko.

7.

Koristi popis vokabulara. Za ozbiljnog učenika vokabulara postoje mnoge knjige koje se usredotočuju na riječi najčešće korištene u standardnim testovima.

Na internetu ima mnogo stranica koje će ti slati po riječ na dan e-mailom.

8.

Rješavaj testove vokabulara. Igranje igara koje testiraju tvoje znanje pomoći će ti u učenju novih riječi i reći će ti koliki napredak si ostvario.

9.

Neka učenje riječi bude uzbudljivo! Počni primjećivati ponekad suptilnu razliku među njima. Znaš li razliku između riječi denote i connote? Ako ne, idi potraži. Nauči reći što misliš i otkrij zadovoljstvo mogućnosti pismenog izražavanja.

Tvoja budućnost može ovisiti o tvom vokabularu. Dobar vokabular imat će velik utjecaj na standardizirane testove koji bi mogli odrediti ideš li ili ne na fakultet. Isto tako će odrediti kvalitetu tvoje komunikacije.

Dopusti da ti građenje vokabulara ostane prijedlog za život, ne samo kad se radi o stranom jeziku. Sjeti se: „U početku bijaše riječ.“ Dokle god nemaš riječ za nešto, to za tebe ne postoji. Nazoveš li to riječju, time si se obogatio.

Izvor: adhoc.hr

Educentar koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi vam pružio bolje korisničko iskustvo. Nastavkom pregleda stranice slažete se sa korištenjem kolačića o kojima možete pročitati više.